Jak šel Kropáček do civilu

Noční můra nás záklaďáků, podplukovník Kropáček, jehož sláva se nesla celým západním vojenským okruhem, měl odejít do důchodu. Jakmile se tato zpráva donesla k nám na divizi, zprvu jsme mysleli, že jde o žert, ale po několika nenápadných dotazech u poručíka Helepocem (“…pane poručíku, je pravda, že podplukovník Kropáček jde do důchodu?”) a jeho mnohoslibných odpovědích ( “…hej, ten kokot drevený nás už tu koněčně prestaně jebať jak nadmuté svině…”) jsme pochopili, že náš sen zřejmě dojde brzy naplnění. A skutečně. Netrvalo to ani měsíc a nastal den D.

Vidím to jako dnes.

V ten památný den přišel do naší kanceláře v civilu. Tehdy jsem ještě neznal trilogii Pán prstenů, jinak bych se rozchechtal nahlas, protože Kropáček v uniformě vypadal jako dítě, zplozené z lásky Gluma a nějaké skřetí ženy. A teď si ho představte v světle hnědých tesilových kalhotách a modré šusťákové bundě. Poté nám sdělil oficiálně tu úžasnou novinku, že dnešním dnem končí a je dle jeho slov “převelen do zálohy”.

Po několika vteřinách trapného ticha, kdy zřejmě čekal nějaké poděkování za to, jak k nám byl vždy zdvořilý a kamarádský, to vzdal a každému z nás potřásl rukou a pronesl nějakou univerzální frázi. Když došel ke mě, vyšla z něj věta:

“Ať vám to tady ubíhá.”

A já, ještě lehce ovíněn z předchozí bouřlivé večerní oslavy, kdy se rotou ozývaly neartikulované výkřiky, jejichž základ z většiny tvořila tři slova – Kropáček, hovado a důchod – jsem odpověděl nezapomenutelnou větou, jejiž hluboký význam mi hned po vyřčení nedošel:

“Vám ať to taky ubíhá, pane podplukovníku.”

Kropáček polkl, nasedl do štábního Uazu a od té doby už jsem ho nikdy neviděl. Vzhledem k jeho předpokládané nesmrtelnosti teď zřejmě otravuje život svým příbuzným.

2 thoughts on “Jak šel Kropáček do civilu

  1. Jojo, se mi zdá, že ho znám… Bydlí pod náma. Zelený mozek. Nejmenuje se ovšem Kropáček, ale Žáček. Má už odhadem 130 let a znepříjemňuje život všem obyvatelům jinak velmi klidného domu…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *